Piesze górskie

 • czerwony

    szlak czerwony: Sobótka (PKS) - Ślęża,
  Łagodne wejście na szczyt, pozwalające poznać Sobótkę i zabytki wokół Ślęży. Wiedzie z przystanku PKS, obok Sanktuarium Św.Anny, dalej obok stadionu w kierunku lasu. Wędrujący tą trasą mają możliwość zobaczyć; źródło św.Jakuba, rzeźby kamienne "postać z Rybą" i Niedźwiedzia", grupy skalne z twardego, ciemnozielonego gabra tzw. Husyckie Skałki i potrójny mur z bramą, na końcu szczyt Ślęży. Szlak określany jako Droga Ślężan

 • czerwony długodystansowy

  szlak czerwony: Łagiewniki - Ślęża,
  Bardzo widokowe wejście na szczyt poprzez Wzgórza Oleszeńskie. Trasa prowadzi długo wśród pól, potem przez Ośrodek Wypoczynku Świątecznego w Sulistrowicach skąd dalej stromą ścieżką przez las na szczyt Ślęży. Na szczyt wchodzimy od strony stacji telewizyjnej.

 • żółty

    szlak żółty: Sobótka (PKP) - Ślęża,
  Najpopularniejsze wejście na szczyt, zapoznające z najważniejszymi zabytkami i przyrodą Masywu Ślęży. Urozmaicony przebieg, cały czas w lesie. Szlak prowadzi z przełęczy Pod Wieżycą, przez szczyt Wieżycy. Stąd trzymając się oznakowania turystycznego zgodnego z kolorem trasy, do Przełęczy Dębowej, na której szlak żółty łączy się ze szlakiem czerwonym.

 • żółty długodystansowy

    szlak żółty: Świdnica - Ślęża,
  Trasa wiodąca początkowo długo wśród pól, potem zaś urozmaiconym grzbietem Wzgórz Kiełczyńskich. Liczne i rozległe widoki, a następnie długo w lesie z dość stromym podejściem na szczyt.

 • niebieski

     szlak niebieski: Sobótka Zachodnia - Ślęża,
  Ulicą Zamkową do góry, obok mijamy zespół pałacowo-klasztorny ZAMEK. Dalej droga wiedzie cały czas pod górę, stromą ścieżką przez las.

 • niebieski długodystansowy

    szlak niebieski: Jordanów Śląski - Ślęża,
  Interesująca widokowa trasa przez wzgórza Oleszeńskie. Sporo na niej zabytków i stanowisk przyrodniczych. Zapoznaje z dawnym ośrodkiem kultowym na Raduni. Szlak przebiega przez Przełęcz Tąpadła. Najładniejszy szlak na zboczach Ślęży przechodzący przez skalne grupy Olbrzymków i piękny skałkowo-leśny rezerwat Skalna, na szczyt Ślęży wchodzimy od strony zachodniej obok wieży widokowej.

 • zielony długodystansowy

    szlak zielony: Strzelce Świdnickie - Gilów,
  Prowadzi ze Strzelec Świdnickich przez Białą, rezerwat Skalna, ze znakami niebieskimi do przełęczy Tapadła, potem samotnie u stóp Raduni, w pobliżu rezerwatu Łąka Sulistrowicka, przez Przełęcz Słupicką do Słupic, a dalej polami do rekreacyjnej Sieniawki u stóp Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. Szlak bardzo sielski i chyba najspokojniejszy w masywie. W Strzelcach obejrzeć trzeba średniowieczne polichromie, a w Sieniawce można się wykąpać. Widoki na Ślężę od strony zachodniej to najpiękniejsze oblicze tej góry.

 • Czarny

    szlak czarny: wokół Ślęży,
  Spokojny, bardzo cichy szlak, prowadzący cały czas w lesie, nadający się do spacerów dla wszystkich. Możliwość przerwania wycieczki w połowie trasy, na przełęczy Tąpadła.

 • czarny niedźwiadek

    szlak archeologiczny: Sobótka (PKS) - Będkowice (rezerwat archeologiczny) - Sobótka Zachodnia (PKP)
  Niezwykle interesująca wycieczka przez Ślężę, pozwalająca poznać niemal wszystkie zabytki prehistoryczne Masywu oraz inne obiekty, w tym przyrodnicze.

 • czerwony niedźwiadek

    szlak archeologiczny: Sobótka (PKS) - Będkowice (rezerwat archeologiczny)
  Szlak wyznakowany przez działaczy Oddziału Wrocławskiego PTTK w roku 1975. Jest to wygodny, spacerowy szlak biegnący podnóżem Stolnej do bardzo ciekawych stanowisk archeologicznych (cmentarzysko kurhanowe, grodzisko), częściowo zrekonstruowanych.