Pod Śląskim Olimpem

Ślęża to nie tylko góra o określonej wysokości, nie tylko znany  wszystkim odwiedzającym Dolny Śląsk masyw pokryty lasem,. Ślęża to  przede wszystkim  historia, to miejsce tak stare jak sam Śląsk, bo przecież stąd wywodzą się jego korzenie. To tu zamieszkiwało plemię Ślężan, z którego wywodził się lud zasiedlający  całą rozległą krainę i z nazwy którego wywiodła się nazwa Śląska.

I od dawien dawna, od tak dawna jak tylko tę ziemięzamieszkano stała się ona miejscem świętym. To na jej szczycie, w mroku nocy, w blasku błyskawic czy w świetle słonecznego dnia - według wierzeń mieszkańców - odbywały się  rzeczy najbardziej tajemne,  niepojęte, których ludzkim umysłem nie pojmiesz. Wierzyli oni w to, że wszystko to dzieje się za sprawą bogów, którzy tę piękną górę wybrali sobie za swoje domostwo.

Śladów tej dawnej kultury, jej losów i wierzeń pozostało na szczycie i stokach góry , a także u jej podnóża stosunkowo niewiele, a te które odnaleźli mieszkańcy i archeolodzy nie pozwalają na precyzyjne odtworfzenie dziejóŚlężan. Ślęża do dzisiaj strzeże zazdrośnie  swoich tajemnic. Odwiedzając naszą Gminę i region możecie Państwo stać sie odkrywcami tych tajemnic.

 

 

 

 

 

Internetowa Informacja Turystyczna to narzędzie przygotowane dla turystów  oraz mieszkańców naszej Gminy przez Stowarzyszenie "Ślężanie - Lokalna Grupa Działania".  Jeżeli chcecie Państwo współtworzyć tą stronę, jeżeli uważacie że brakuje tu informacji na jakiś ważny temat, że któreś informacje sa niepełne lub nieaktualne prosimy o sygnał, natychmiast dokonamy stosownych zmian.